2019-20 High School Basketball Schedule Released

By  | 

FAIRBANKS, Alaska (KTVF) The High School Basketball season is upon us, with the first official day of practice starting Wednesday, December 4. The 2019-20 schedule has been released, giving us a look into Interior school's upcoming slate.

4A

Mid Alaska Conference Tournament: March 13-14 at North Pole High School
State Championship: March 26-28 in Anchorage

----------------------------------------------------

West Valley Wolfpack: Came out on top of the Mid Alaska Conference in both divisions. The boys placed 6th at the 2019 State Tournament, while the girls placed tied for 7th.

Notable games/tournaments:

Dec. 20 — Monroe Catholic — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — West Valley High School (Season Opener/Endowment)
Dec. 27-30 — Juneau Tournament — Girls only — Juneau-Douglas High School
Jan. 9-11 — Dimond Tournament — Boys only — Dimond High School (Anchorage)
Jan. 9-11 — West Valley Ice Jam — Girls only — West Valley High School
Jan. 16-19 — South Anchorage Tournament — Boys only — South Anchorage High School
Jan. 30-Feb. 1 — West Valley Invitational — Boys Only — West Valley High School
Feb. 5-8 — Dimond Tournament — Girls only — Dimond High School (Anchorage)
Feb. 25 — Lathrop — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — West Valley High School (Final Home Game)
March 6 — Lathrop — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Lathrop High School (Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

Lathrop Malemutes: Fell to West Valley in MAC championship in both divisions.

Notable Games/Tournaments:

Dec. 20 — Eielson Ravens — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Lathrop High School (Season Opener/Silent Night/Endowment)
Dec. 26-31 — Gator Winter Classic — Girls Only — Las Vegas, Nevada
Dec. 27-29 — Clark Cochrane Tournament — Boys Only — Ketchikan High School
Jan. 16-18 — Joe T. Classic — Boys and Girls — Lathrop High School
Jan. 28 — West Valley — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Lathrop High School (MAC Opener)
Jan. 30-Feb. 1 — West Valley Invitational — Boys Only — West Valley High School
Feb. 5-8 — Dimond Tournament — Girls only — Dimond High School (Anchorage)
March 6 — West Valley — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Lathrop High School (Senior Night/Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

North Pole Patriots: Fell in semifinals of MAC tournament in both divisions.

Notable Games/Tournaments:

Dec. 21 — Monroe Catholic — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Monroe High School (Season Opener/Endowment)
Jan. 7 — Lathrop — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — North Pole High School (Home Opener)
Jan. 16-18 — Dean Cummings Tournament — Boys and Girls — Delta High School
Jan. 22 — West Valley — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — West Valley High School (MAC Battle)
March 5 — Lathrop — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — North Pole High School (Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

3A

Aurora Conference Tournament: March 12-14 at North Pole High School
State Championship: March 26-28 in Anchorage

----------------------------------------------------

Monroe Catholic: Boys fell in semifinals of Aurora Conference Tournament, took 4th at state tournament. Girls fell in Aurora Conference Tournament.

Notable Games/Tournaments:

Dec. 20 — West Valley — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — West Valley High School (Season Opener/Endowment)
Dec. 27-29 — Clark Cochrane Tournament — Boys Only — Ketchikan High School
Jan. 2-4 — Mt. McKinley Bank Classic — Boys and Girls — Monroe High School
Jan. 21 — Eielson — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Monroe High School
Feb. 22 — Hutchison — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Hutchison High School
March 7 — Delta — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Monroe High School (Home/Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

Eielson Ravens: Boys fell in Aurora Conference Championship game, took 5th at state tournament. Girls fell in Aurora Conference Tournament.

Notable Games/Tournaments:

Dec. 20 — Lathrop — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Lathrop High School (Season Opener/Endowment)
Dec. 21 — West Valley — Boys @ 5 p.m., Girls @ 6:30 p.m. — Eielson High School
Jan. 2-4 — ACS Tournament - Boys and Girls — Anchorage Christian School
Feb. 13-15 — Valdez Elks Tournament — Boys and Girls — Valdez High School
Feb. 26 — North Pole — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Eielson High School (Home Finale)
March 5 — Monroe — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Monroe High School (Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

Hutchison Hawks: Fell in Aurora Conference Tournament in both divisions

Notable Games/Tournaments:

Jan. 4 — Effie Kokrine — Girls @ 2:30 p.m., Boys @ 4 p.m. — Hutchison High School (Season Opener)
Jan. 16-18 — Dean Cummings Tournament — Boys and Girls — Delta High School
Jan. 22 — Lathrop — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Hutchison High School
Feb. 22 — Monroe — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Hutchison High School (Home Finale)
March 5 — Delta — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m. — Delta High School (Regular Season Finale)

----------------------------------------------------

Delta Huskies: Fell in Aurora Conference Tournament in both divisions

Notable Games/Tournaments:

Dec. 19-21 — Kodiak Tournament — Boys Only — Kodiak High School
Jan. 10 — Galena — Boys @ 6 p.m., Girls @ 7:30 p.m. — Delta High School (Home Opener)
Jan. 16-18 — Dean Cummings Tournament — Boys and Girls — Delta High School
Jan. 30-Feb. 1 — Seward Tournament — Boys and Girls — Seward High School
Feb. 22 — Lathrop — Girls @ 3 p.m., Boys @ 4:30 p.m. — Lathrop High School (Endowment)
March 5 — Hutchison — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m — Delta High School (Home Finale)
March 7 — Monroe — Girls @ 6 p.m., Boys @ 7:30 p.m — Monroe High School (Regular Season Finale)

Copyright 2019 KXDF. All rights reserved.